Godło Polski

Gimnazjum im Kazimierza
Wielkiego w Stopnicy

Warsztaty profilaktyczne

Coraz więcej młodych ludzi korzysta z Internetu. Wraz ze wzrostem jego dostępności wzrasta również skala zagrożeń internetowych, które mogą mieć zgubny wpływ na rozwój i funkcjonowanie młodego człowieka. Ponad 51% młodzieży twierdzi, że życie bez Internetu byłoby nudne i pozbawione radości. Uczniowie nie do końca zdają sobie sprawę, że nie kontrolowane korzystanie z Internetu może doprowadzić do uzależnienia. W wyniku tego uzależnienia mogą zostać zniszczone relacje z bliskimi, obniżone oceny szkolne.

Gry online, zakupy przez Internet, korzystanie z portali społecznościowych, czat, surfowanie po stronach internetowych – wszystko to składa się na uzależnienie od Internetu. Młodzi ludzie są najbardziej podatni na uzależnienia. Walka z uzależnieniem nie jest łatwa, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Wychodząc z tego założenia 18 maja 2018 roku uczniowie klas drugich wzięli udział w warsztatach profilaktycznych „Game over” poprowadzonych przez specjalistów z Akademii Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa.

Celem warsztatów było kształtowanie umiejętności racjonalnego korzystania z Internetu. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się również, w jakich sytuacjach i gdzie szukać pomocy specjalistów. Warsztaty przyczyniły się do podniesienia wiedzy uczniów na temat:

  • co to jest Internet, jakie korzyści można osiągnąć korzystając z Internetu,
  • zagrożeń, jakie niesie ze sobą nadmierne korzystanie z Internetu,
  • sygnałów świadczących o nadużywaniu Internetu,
  • gdzie szukać pomocy.

Pedagog szkolny

Teresa Wirecka

Możliwość komentowania jest wyłączona.